TECHNOLOGIA

Szerszy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o starcie wysyłania roboczych danych do nawigacji przez nowe dwie satelity pracujące w obrębie zwanego Galileo – europejskiego odpowiednika systemu GPS. Poszerza to pokrycie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Satelity Galileo o numerze 9 a także 10 zostały wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po przeprowadzeniu wielomiesięcznych, rygorystycznych testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich działanie w pełni zgodnie z oczekiwaniami. Szczególnie, za pomocą wysokiej na 20 m anteny w siedzibie ESA na terenie Belgii, zrealizowano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z owych satelitów, by określić kształt sygnału jak również jego rozdzielczość.

Przetestowano dodatkowo wydajność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią układu Galileo. Badania były prowadzone z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec i w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku sprawdzano nadawanie poleceń a także pilnowanie satelitów, a w drugim nadzorowanie dostarczania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania zostały zakończone sukcesem na kilka dni wcześniej niż zakładał harmonogram. 29 stycznia b.r. satelity zaczęły przesyłanie właściwych danych nawigacyjnych. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi obecnie też badania dwóch nowych satelitów systemu nawigacji (numer 11 oraz 12), jakie wysłano w Kosmos 17.12.15 r. Za to orbitery nr 13 oraz 14 przeszły jakiś czas temu analizy przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii a następnie były umieszczone do magazynowania w oczekiwaniu na wystrzelenie.

Tymczasem w Niemczech prowadzona jest produkcja 12 następnych satelitów Galileo. Ostateczny system nawigacyjny Galileo będzie liczył 24 satelity. Aktualnie nadawane sygnały do nawigacji pozostają w formie „roboczej” – używa je branża satelitarna do przygotowania produktów a także usług, które przyszłości zostaną udostępnione samym użytkownikom.