ZDROWIE i URODA

Teraźniejsze sposoby walki z rakiem

Nowotwór prostaty da się zwalczyć wykorzystując lek na nowotwór piersi, za to medykament na raka skóry może być skuteczny w terapii nowotworu jelita grubego. Przy założeniu, iż sprawdzi się, jaka mutagen wywołał raka u danej osoby. Jakby polscy lekarze mogli badać tak skrupulatnie, jak lekarze z Ameryki, pacjenci mogliby uniknąć wyniszczającego leczenia, choćby wykorzystywanej praktycznie na chybił chemii. Dużej grupie z tych ludzi ocaliłoby życie.

Rewolucja w onkologii

Praktycznie niezbyt dawno temu określało się nowotwory w zależności od narządów, jakie obejmowały. Diagnozowano nowotwory piersi, mózgu, jelita bądź prostaty Obecnie wiemy, iż to nie tylko obszar występowania, lecz w głównej mierze obecność odpowiednich mutagenów powoduje, że określony sposób leczenia okazuje się okazać się efektywny lub nie. Organizacja Foundation Medicine na terenie Cambridge sprawdza nadesłane fragmenty nowotworów ludzi z całej planety sprawdzając przy okazji wiele genów, które będą mogły mieć wkład w rozwijaniu się raka. Dla każdej osoby pacjenta szykuje osobny raport prezentujący dostępną wiedzę na temat wykrytych zmian genomowych oraz porady, jakie medykamenty oraz dlaczego należy zastosować w danej sytuacji.

W ciele letniej obywatelki Ameryki Corey Wood nowotwór płuc znaleziono 2 tygodnie po fakcie, gdy przebiegła bieg półmaratonowy. Pacjentka była w doskonałej formie oraz absolutnie nie obserwowano u niej żadnych objawów choroby. W trakcie porady u lekarza okulistyki na jaką wybrała się tylko po receptę na soczewki przekazała lekarzowi, iż pojawiają się jej błyski w oczach. Okulista polecił pełne badania, podczas jakich wykryto zmiany nowotworowe w płucu, węzłach chłonnych a także miejsca przerzutów do kości. Okazał się to rak płuca w czwartym stadium. Wydawało się, iż jedynym rozwiązaniem leczenia pozostanie długa oraz wyniszczająca chemioterapia. Jej lekarz prowadzący przesłał jednakże kawałki guza do testów profilowania genomowego. Okazało się, iż guza wywołała mutacja genów ROS1 oraz istnieje na nią dedykowane lekarstwo. Zadziałało. W dzisiejszych czasach płuca Corey Wood pozostają pozbawione guzów. Przypadek? Zdecydowanie nie, to sukces medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie form mutacyjnych obecnych w próbce rakowej u leczonej osoby a także dobór dopasowanej terapii do określonej mutacji – są to rewolucyjne nastawienie do zwalczania raka. Doktor Mike Pellini szef Foundation Medicine w Cambridge w Massachusetts, która takie badania przeprowadza informuje, że dzięki nim pacjent stosuje bezpieczny medykament w koniecznej dawce nacelowany na określony cel. Od chwili wysłania próbki do napisania sprawozdania upływa około 14 dni. Żeby przeprowadzić test niezbędna jest niewielka ilość tkanki nowotworowej. Będzie mogła to zostać tkanka wzięta ostatnio do badania histopatologicznego. Efekt badania ukazuje dane o istotnych dla procesu terapii zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach indywidualnych, możliwych badaniach klinicznych wykonywanych z lekami, jakie pomagają. Tego typu wiedza pozwala lekarzowi wybrać najlepsze leczenie.